Bądź dobry dla siebie i innych, nie tylko w Walentynki!

Już w najbliższą niedzielę wypada 14. lutego – popularne, zaczerpnięte z kultury amerykańskiej święto zakochanych. Z biegiem lat możemy zaobserwować, jak święto to zamiast skupiać się na tym, z czym się kojarzy, (choć jego historia jest bardzo złożona – podrzucam link) – celebracji dobra i miłości, stało się kolejną okazją do celebracji… konsumpcjonizmu poprzez kupowanie nie tylko walentynkowych gadżetów, ale i korzystania z promocji w sieciowych sklepach. A może by tak w tym roku podejść do walentynek w sposób niekonsumpcyjny i zachęcić siebie nawzajem do miłych gestów? 🙂 Poniżej dekalog walentynkowych przyjemności, na cały tydzień, nie tylko 14. lutego – dla siebie nawzajem, również do wykorzystania na zajęciach językowych:

  1. Napisz komuś miłą wiadomość – bardzo krótką, z pozytywną informację na jej/jego temat.
  2. Wyraź komuś wdzięczność. Jak mówił J. W. Goethe „Jeśli spotykamy kogoś, kto jest nam winny wdzięczność, od razu sobie o tym przypominamy. Jakże często jednak spotykamy kogoś, komu my jesteśmy winni wdzięczność, i w ogóle o tym nie myślimy”. Forma dowolna 🙂
  3. Załóż dla siebie lub bliskiej osoby słoiczek dobrych słów / dobrych życzeń. To świetny prezent nie tylko na Walentynki!
  4. Zrób komuś miłą niespodziankę.
  5. Wygospodaruj czas na rozmowę z kimś bliskim.
  6. Wygospodaruj czas na rozmowę z kimś, z kim dawno nie rozmawiałeś.
  7. Wygospodaruj czas tylko dla siebie 🙂
  8. Zareaguj pozytywnie na krytykę. Jeśli na przykład w Twojej obecności ktoś powie o kimś coś niepochlebnego, postaraj się powiedzieć na temat tej osoby coś pozytywnego. Jeśli zaś ktoś skrytykuje Ciebie, zastanów się, czego te słowa uczą Cię o sobie i osobie, która je wypowiedziała. Jaką lekcję możesz wyciągnąć na przyszłość z tej sytuacji?
  9. Zapisuj przynajmniej trzy miłe przeżycia każdego dnia przez najbliższy tydzień. Zobaczysz, że nawet, gdy na zewnątrz jest minus 10, wieje i jest szaro, dookoła jest wiele pozytywnych rzeczy, które mogą trzymać nas w oczekiwaniu do wiosny 🙂
  10. Każdego dnia zrób jakiś dobry uczynek dla drugiego człowieka.

A Wy, jakie macie pomysły na pozytywne działania nie tylko w Walentynki? Zapraszam do dzielenia się pomysłami w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Close

O mnie

Magdalena Kaźmierkiewicz

Prywatnie - mama Małej Despotki (Karolki) i Pana Radosnego (Joachima) oraz żona Piotra, który wciąż inspiruje mnie do działania. Z wyboru - metodyk nauczania języków obcych (TE Sokrates), z pasji - twórca programów szkoleniowych (PASE 2018-19, IATEFL Poland 2019-). Nigdy nie brakuje mi pomysłów i energii, choć kawę uważam za napój życia :) Współtwórczyni startupu Fairylane - laboratorium twórczości aplikacji mobilnych do nauki języków. Na łamach bloga chciałabym podzielić się z Tobą wybranymi aspektami swojej pracy, a także osobistymi przemyśleniami. Miłej lektury!

Archiwa