Jak sprawić uczniom radość? Zrób (końcoworoczne) ćwiczenie wdzięczności!

O praktyce wdzięczności słyszałam już dawno. Jest ona elementem psychologii pozytywnej, która bardzo do mnie przemawia. Co więcej, mam przekonanie, że jest ona po prostu potrzebna w codziennym życiu. Co zrobiłam w ramach praktyki wdzięczności? Założyłam dzienniczek, w którym każdego dnia kończę zdanie:

  • jestem wdzięczna…
  • jestem wdzięczna (komuś)
  • jestem wdzięczna za…..
  • dziękuję…

Oprócz tego, wpadłam na pomysł bardzo fajnej praktyki w relacji z moim mężem, który nazwałam “słoikiem wdzięczności”. Każdy z nas miał za zadanie wrzucić drugiej osobie karteczkę z czymś pozytywnym, za co dziękuje danego dnia. Kiedy przychodzą gorsze dni, jest do czego wracać 🙂 to naprawdę miłe uczucie.

Dzisiaj skończyłam kolejny rok zajęć z moją grupą dziewczynek. Bardzo zależało mi na tym, by popracować jeszcze nad tą pozytywną relacją, jaką zbudowałyśmy przez lata. Wymyśliłam więc, że każda z nas dostanie kartkę, ka której napisze swoje imię, a w środku napisze zdania do dokończenia:

  • Thank you for….
  • It was great when….
  • I will remember…..
  • I’m looking forward…..

Następnie “puszczamy kartki w obieg”- w prawo lub lewo, a zadaniem każdego z uczestników zajęć jest dokończenie zdania dla właściciela kartki. Jedyną zasadą jest to, że piszemy wyłącznie zdania pozytywne.
Ale pięknie się działo na zajęciach! A oto zdjęcie “mojej” kartki 🙂

Jak Wam podoba się ten pomysł?
Jeśli macie inne pomysły na ćwiczenia relacyjne z grupą, podzielcie się, proszę, w komentarzach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Close

O mnie

Magdalena Kaźmierkiewicz

Prywatnie - mama Małej Despotki (Karolki) i Pana Radosnego (Joachima) oraz żona Piotra, który wciąż inspiruje mnie do działania. Z wyboru - metodyk nauczania języków obcych (TE Sokrates), z pasji - twórca programów szkoleniowych (PASE 2018-19, IATEFL Poland 2019-). Nigdy nie brakuje mi pomysłów i energii, choć kawę uważam za napój życia :) Współtwórczyni startupu Fairylane - laboratorium twórczości aplikacji mobilnych do nauki języków. Na łamach bloga chciałabym podzielić się z Tobą wybranymi aspektami swojej pracy, a także osobistymi przemyśleniami. Miłej lektury!

Archiwa