Ten rok zaczyna się od Ciebie! :)

Początek roku to czas, który sprzyja planom, przemyśleniom i postanowieniom. Mimo pandemii, która w ubiegłym roku stała się force mejeure dla satysfakcjonującego efektu realizacji niektórych planów, warto przemyśleć zarówno rok ubiegły, jak i zaplanować obecny w nowej rzeczywistości. Zapraszam Cię do refleksji  jak krok po kroku „zamknąć” rok ubiegły i pozytywnie zaplanować obecny, by zamiast z uczuciem zrezygnowania, spojrzeć w przyszłość z nadzieją i pozytywnym nastawieniem. To nic, że ponad 80% postanowień noworocznych kończy się fiaskiem. Plany to tylko składowa postanowień, a najważniejsze jest, by do całego procesu podejść z pełną świadomością i otwartą głową. To co, gotowi? 🙂

1. Zrób listę wydarzeń ubiegłego roku z podziałem na miesiące (lub kwartały). Często w tym ćwiczeniu pomaga galeria zdjęć w telefonie i/lub kalendarz, codziennik czy notatnik- nie bój się z niego skorzystać.

2. Popatrz na tę listę i pomyśl na jakich wydarzeniach się skupiłeś:

  • Czy było więcej pozytywnych czy negatywnych?
  • Co dobrego wydarzyło się w tym roku?
  • Czy było coś, co się nie wydarzyło, a jeśli tak, to dlaczego?
  • Jaki miałem/am na to wpływ? Tu konieczne jest słowo komentarza – wiele osób spala energię na tym, że np. była epidemia, albo, że pogoda była, jaka była itp. Zamiast się spalać, pomyślmy jaki realnie mieliśmy wpływ na te wydarzenia i na to, że się zadziały bądź nie. Zazwyczaj nie jest to kwestia okoliczności, a naszych decyzji mimo okoliczności. 

3. Popatrz na listę wydarzeń jeszcze raz. Pomyśl, jakie masz priorytety. Zapisz je i zastanów się:

  • Czy moje ubiegłoroczne działania były zgodne z moimi priorytetami?
  • Na co poświęcałem/am najwięcej energii?
  • Czy w ubiegłym roku miałam takie same priorytety jak w chwili obecnej?
  • Jakie działania powinienem/powinnam podjąć / jakie zmiany powinienem/powinnam wprowadzić w życie, by żyć w zgodzie z moimi priorytetami?

4. Zaplanuj i zapisz kluczowe działania na najbliższy rok. Można to zrobić na kilka sposobów. Ja wypróbowałam i polecam mapę marzeń, ale szybkim i ciekawym pomysłem może być list do siebie – można bardzo prosto napisać go na http://whensend.com/ lub https://www.futureme.org/.


Owocnych refleksji oraz udanych świadomych działań! 🙂

PS. Metodycznie – List do siebie jest też świetnym i sprawdzonym sposobem na wyznaczanie sobie celów na początku kursu językowego oraz na poszerzanie świadomości procesu uczenia się 🙂

2 thoughts on “Ten rok zaczyna się od Ciebie! :)”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Close

O mnie

Magdalena Kaźmierkiewicz

Uwielbiam być metodykiem. Im dłużej wykonuję tę pracę, tym większą upatruję w niej odpowiedzialność, wielowymiarowość i przestrzeń do rozwoju wszelkich kompetencji z pogranicza życia zawodowego i prywatnego. Każde spotkanie w metodycznej przestrzeni, zazwyczaj zagospodarowanej tematem efektywnego (i czasem efektownego też) nauczania jest okazją do refleksji, lekcji i działań ku temu, by jakość edukacji językowej była coraz lepsza. Moją misją jest towarzyszenie drugiemu człowiekowi w procesie rozwoju. Będąc metodykiem i pracując z nauczycielami, właścicielami szkół językowych, NGOsami, czy uczniami i ich rodzicami, mogę to robić nieustannie :) Współpracuję z IATEFL Poland - jako członek Zarządu ds. międzynarodowych i Teacher Development SIG co-ordinator, współpracowałam także z PASE (projektowo, m. in. jako koordynator merytoryczny konferencji). "Po godzinach" rozwijam Fairylane - współtworzony przeze mnie startup, w którym powstają nowoczesne rozwiązania do efektywnej nauki języków. Bardzo bliskie mi jest wspieranie nauczycieli i metodyków w dążeniu do dobrostanu, a także pomoc nauczycielom na początku swojej drogi zawodowej - tak, by czuli się zaopiekowani i wyposażeni w praktyczne narzędzia niezbędne w ich pracy. Na łamach bloga chciałabym podzielić się z Tobą wybranymi aspektami swojej pracy, a także osobistymi przemyśleniami. Miłej lektury!

Archiwa