Gry i zabawy jako element zajęć

Jednym z czynników sukcesu w nauce języka obcego jest motywacja, która materializuje się w chęci do pokonywania trudności podczas nauki języka. Niestety w okresie największych możliwości przyswajania języka motywacja do nauki u dzieci jest albo nieświadoma albo stosunkowo niska. Powoduje to wystąpienie paradoksu, gdzie naturalne umiejętności językowe są niejako zaprzepaszczone przez brak zrozumienia celowości, a zatem i brak motywacji, w nauce języka obcego. Silna i trwała motywacja do uczenia się jest bowiem cechą charakterystyczną dla uczniów dorosłych niż dla dzieci. Dlatego motywację u dzieci należy rozsądnie stymulować, zachowując w pamięci, że dzieci mają zdolność zniechęcania się przy pierwszych trudnościach, co ostatecznie może być przyczyną rezygnacji z nauki lub zahamowania jej postępów.

Tym wpisem rozpoczynam cykl poświęcony zabawom/ aktywnościom mającym na celu zwiększenie atrakcyjności zajęć, a w konsekwencji wzmożenie i utrzymanie motywacji do nauki wśród młodszych słuchaczy. Zebrane pomysły podzieliłam na grupy w oparciu o cel poszczególnych zabaw. W ten sposób powstały poniższe zestawy:

Zabawy z flashcards i słówkami

Coś z niczego

Gry bez wcześniejszego przygotowania (publikacja wkrótce)

Dodatkowe gry na powtórzenie słówek (publikacja wkrótce)

Attention Grabbers (publikacja wkrótce)

Rozgrzewki i przerywniki (publikacja wkrótce)

 

Zapraszam do lektury poszczególnych sekcji!

 

A z tematów pokrewnych polecam także coś na…

Problemy z dyscypliną

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Close

O mnie

Magdalena Kaźmierkiewicz

Prywatnie - mama Małej Despotki (Karolki) i Pana Radosnego (Joachima) oraz żona Piotra, który wciąż inspiruje mnie do działania. Z wyboru - metodyk nauczania języków obcych (TE Sokrates), z pasji - twórca programów szkoleniowych (PASE 2018-19, IATEFL Poland 2019-). Nigdy nie brakuje mi pomysłów i energii, choć kawę uważam za napój życia :) Współtwórczyni startupu Fairylane - laboratorium twórczości aplikacji mobilnych do nauki języków. Na łamach bloga chciałabym podzielić się z Tobą wybranymi aspektami swojej pracy, a także osobistymi przemyśleniami. Miłej lektury!

Archiwa